Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hmyz

Moucha

Hmyzí tělo je rozděleno na 3 části:

- hlava

- hruď

- zadeček


Orgány hmatu a čichu jsou u hmyzu tykadla. Hruď hmyzu nese tři páry článkovaných končetin a dva páry křídel. V zadečku hmyzu je umístěno srdce, převážná část zažívací;trávicí trubice, vylučovací a pohlavní;rozmnožovací orgány.

Pokud se z vajíčka vylíhne nymfa;larva, která se už skoro podobá dospělému hmyzímu jedinci, jedná se o proměnu nedokonalou. Pokud se larva vylíhlá z vajíčka dospělému hmyzímu jedinci nepodobá, nemá ani náznaky očí a křídel a někdy má i odlišný typ ústního ústrojí, pokud se dále mění v klidové stadium - kuklu, je to proměna dokonalá.

Základním typem ústního ústrojí u hmyzu je ústrojí kousací. Další typy ústního ústrojí hmyzu vznikly přizpůsobením se různému způsobu přijímání potravy. Jedná se o ústrojí bodavě sací a lízavě sací. Vývoj hmyzu z vajíčka až do dospělosti se nazývá proměna;ontogeneze.

Hmyz s proměnou nedokonalou

Kudlanka nábožná

Dospělí jedinci jepic mají zakrnělé ústní ústrojí. Do skupiny vážek náleží:

- motýlice,

- šidélka,

- vážky

- šídla

Do třídy hmyzu s proměnou nedokonalou patří řády: jepice, vážky švábi , škvoři , kudlanky;kudlanka, rovnokřídlí, strašilky , stejnokřídlí a ploštice. Škvoři mají tělo zakončené dvěma přívěsky ve tvaru klíštěk.

Škvoři jsou všežravci, nejběžnějším je škvor obecný. Řád rovnokřídlí zahrnuje kobylky, cvrčky a sarančata.

Rovnokřídlí se vyznačují tím, že mají třetí pár nohou přeměněný na nohy skákací. Švábi jsou živoucí fosilie, protože žijí na Zemi v téměř nezměněné podobě už od prvohor. První pár nohou upravený k lovu kořisti, kdy na spodní straně stehna a holeně, které se svírají jako kleště, jsou špičaté a pevné ostny, má kudlanka.

Do třídy strašilky patří strašilky, pakobylky a lupenitky. K řádu stejnokřídlí patří křísi, mšice, pěnodějky a cikády. Ploštice mají první pár křídel přeměněný v kožovité polokrovky.

Hmyz s proměnou dokonalou - síťokřídlí, chrostíci, dvoukřídlí, blechy

komár

K řádu dvoukřídlých patří: moucha domácí, masařky, bzučivky, ovádi, bzikavky a komáři. Larva stejně jako dospělé zlatoočko se živí mšicemi. Nejčastější kořistí larvy mravkolva jsou mravenci. Kukly chrostíků jsou pohyblivé, před vylíhnutím čile plavou ve vodě. Larvy dvoukřídlých nemají končetiny, dospělci mají pouze 1 pár blanitých křídel. Samičky ovádů, bzikavek a komárů se živí krví, samečci zase pouze nektarem;šťávou.

Svým zbarvením, kterým připomínají vosy nebo včely, jsou známé pestřenky. Blechy cizopasí na savcích a ptácích, mají bodavě sací ústrojí a chybí jim křídla. Podle křídel, které jsou protkány velmi jemnou a bohatou žilnatinou, dostali jméno síťokřídlí. Ke známějším z čeledi síťokřídlých patří např. zlatoočky a mravkolvi.

Hmyz s proměnou dokonalou - motýli

Babočka paví oko

Ústní ústrojí motýlů je až na výjimky přeměněno v sosák. Motýli mají dva páry křídel, které jsou oboustranně pokryty překrývajícími se barevnými šupinkami. Ne zcela přesně se motýli dělí na denní - mají paličkovitá tykadla - a noční, kteří mají tykadla nitkovitá nebo s různými výrůstky. Larvy motýlů se nazývají housenky a jejich ústním ústrojím jsou kusadla. K našim nejznámějším denním motýlům patří babočka.

Housenka bource morušového se kuklí do kokonu, který je tvořen vlákny z výměšků pozměněných slinných žláz, přičemž tato vlákna jsou surovinou pro výrobu hedvábí. Housenky zavíječů znehodnocují skladované potraviny, např. mouku či sušené ovoce. Housenky některých zavíječů žijí pod hladinou, mají totiž vyvinuté žábry. Housenky, které jsou zavalité a lysé a mají na posledním článku růžek, má motýl lišaj.

Hmyz s proměnou dokonalou - blanokřídlí, brouci

lýkožrout

Samice blanokřídlých mají zadeček často zakončen kladélkem, u některých skupin blanokřídlých, např. u včel a vos, je přeměněno v žihadlo. Charakteristickým znakem brouků je obvykle tvrdý první pár křídel, který nazýváme krovky.

Larvy širopasých se nazývají housenice. Lumci nabodávají kladélkem hmyzí larvy a kukly a kladou do nich po jednom svém vajíčku. Mravenci patří mezi tzv. sociální hmyz, tzn., že žijí ve společenstvech s dělbou práce. Většina včel žije samotářsky, jediná u nás společensky žijící včela je včela medonosná. Mezi brouky žijící ve vodě řadíme potápníky. Mezi dřevokazné brouky patří např. kůrovec nebo lýkožrout.

Když zadeček blanokřídlého hmyzu přisedá k hrudi celou šíří, nazýváme skupinu širopasí, patří do ní např. ploskohřbetky, pilatky a pilořitky. Pokud je zadeček hmyzu připojen k hrudi stopkou, nazývá se skupina štíhlopasí. Řadí se k nim např. lumci, žlabatky, mravenci, vosy, včely a čmeláci. Naším největším mravencem je mravenec dřevokaz. Naše největší a nejznámější vosa je sršeň obecný.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dobrý

(Marie, 4. 6. 2014 19:37)

Super :) Akorát nevím, kde je napsané o ústním ústrojí Chrostíků... :D Ale jinak super! :) ;)

KOMENTAŘE

(PATRIK, 3. 4. 2012 8:33)

NAJIT USTNI USTROJI HMIZU

Re: KOMENTAŘE

(anonym, 17. 2. 2014 14:04)

jsi debil když nevíš že se hmyz píše s tvrdým y homouši

nej

(filip, 16. 4. 2012 15:18)

hmyz je velnmi krásná příroda a nikdo to nezmění jak si to hmyz zařidí tak to ma

Re: nej

(Natálka, 2. 5. 2012 17:01)

Jo máš pravdu život z hmyzem je krásnej

.........

(manis, 15. 4. 2012 17:44)

neco o pozapnikovi by nebylo?? :/ ...potrebuju referát

...

(Ofenzíva, 3. 4. 2012 19:24)

Ser na ty hovna co to kritizují...
Dělaj že sou drsný, že jim to tady je k honvnu, jako že nejsou žádní šprti ale tito magoři... I když to kritizujou si to stejně vytisknou a použijou, jenom si hrajou na drsňáky, což jasně nejsou...

KOMENTAŘE

(PATRIK, 3. 4. 2012 8:33)

NAJIT USTNI USTROJI HMIZU

:-)))

(Nomm, 4. 3. 2012 17:53)

Celkem tyhe stránky mě vyhovují... já nechápu že s s tim někdo dal tolik práce a někteří tupci to kritizují...zkuste si to vytvořit podobný stránky sami když jste tak takoví machři :-(((((

feg

(db, 29. 5. 2011 9:55)

Vole radci zavri tlamu ty mentalku delas ze sebe machra ze umis si honit pero !

moucha

(domink, 1. 11. 2011 17:48)

toje pravda ze hmyz je dravecky jako druhemi hmyzove

SračKy..!

(??ouu SHIT! FUCK OF!, 22. 11. 2009 18:23)

cO tO tady melete za hOVnA...??
kUrVA tO je aE tRaPný...
heej...!xD
Ae taky si muzu zKopNoUt naKej refeRath..xD
...tRebA mi tEn KKT dá za 1...??kdO vi..xDD!

Re: SračKy..!

(gxuwcgjasdfcsw, 29. 5. 2011 9:57)

ty jsi sracka vymastena lepsi nez ty referat o tvich hoven :)

Re: SračKy..!

(:-), 13. 6. 2011 19:15)

Ty si ale D****!!!Si to ZKUS sám ne??!!!Když si tááák chytrej!!Já sama osobně si myslím,že je to úplně supééér!!!ale de vidět,že ty asi ne!!!Di se někam s těma tvýma komentářema vycpat!!

...

(Maik, 23. 5. 2011 17:44)

Je to dobrej referát, ale ja sem tam nenasel, to co sem chtel :(

jéééé

(Veronika, 16. 4. 2011 18:17)

Máš to pěkné :D

sršen

(jana, 15. 6. 2010 15:09)

referat

blbe

(ucitel prirodovedy, 17. 5. 2010 16:26)

jsou to blbosti to delat z internetuvosa obecna

(vosanda, 11. 5. 2010 14:43)

potrebuju vosu a tady nic neni

srsen

(RENE J., 12. 4. 2010 18:37)

neco o srsni by nebylo???? potrebuju referat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »