Jdi na obsah Jdi na menu
 


běžící pták

Systém ptáků

ptáci

Naším nejhojnější dravcem je poštolka obecná, typická svým třepotavým letem. Běžci, kiviové a tučňáci patří mezi nelétavé ptáky.

poštolka obecná

Kachny, husy a labutě patří mezi vrubozobé ptáky. Vrubozobí stejně jako všichni ptáci nemají v zobáku zuby, zobák je u nich opatřen pouze vroubky z rohoviny. Nápadná pohlavní dvojtvárnost je vyvinuta u většiny hrabavých ptáků, jako jsou např. kur domácí, bažant, tetřev, křepelka, koroptev. Měkkozobí krmí svá mláďata kašovitou hmotou, vytvořenou ve voleti rodičů, teprve později jim do jícnu vyvrhují zrní.

koroptev polní

Naší největší sovou je výr velký, živící se hlavně hlodavci. Šplhavci se na stromech udrží pomocí silných ocasních per a šplhavých nohou. Pěvci mají ze všech ptáků nejdokonaleji vyvinuto hlasové ústrojí.

čáp bílý

Čápi nejsou schopni zpěvu, neboť mají zakrnělé hlasové ústrojí. Vratiprst je čtvrtý prst nohou sov, který mohou obracet dopředu i dozadu.

Ptáci - obecné znaky

Přední končetiny ptáků se proměnily v křídla. Dlouhé kosti ptáků jsou duté, proto je kostra ptáků většinou lehká. Období výměny peří se nazývá pelichání.

kachna divoká

Kosti ptáků jsou většinou duté a jsou vyplněny vzdušnými vaky. Tělo ptáků kryje peří. Peří se dělí na prachové a obrysové. K peří obrysovému patří: peří krycí, letky a peří ocasní neboli rýdovací.

U ptáků se rozšířená část střev s nazývá kloaka a ústí do ní trávicí, vylučovací a pohlavní soustava. Doba rozmnožování ptáků se nazývá hnízdění.

Nejdokonalejším smyslem ptáků je zrak. Mláďatům ptáků pomáhá k vylíhnutí z vajec tzv. vaječný zub, tvrdý hrbolek na konci zobáku. Oči ptáků jsou chráněny třemi víčky - horním, dolním a mžurkou.

vrabec domácí

Ptáci nemají zuby, nemůžou si tedy potravu rozžvýkat. Polykají ji proto celou, případně si ji porcují nebo trhají zobákem s ostrými kraji. Zobákem se potrava dostává do jícnu a dále do žaludku. V první části ptačího žaludku jsou žlázy vylučující trávicí šťávy. Za žláznatým žaludkem následuje žaludek svalnatý - tam se již žaludečními šťávami předtrávená potrava rozmělňuje pohybem svalnatých žaludečních stěn. Semenožraví ptáci pravidelně polykají kamínky a drobné oblázky - ty pak v žaludku pracují jako mlýnské kameny. Ptáci tráví rychleji a účinněji než jiní živočichové.

špaček obecný

Asi uprostřed hrdla mají ptáci vole, tedy jakýsi vak, v němž dočasně přechovávají narychlo pozřenou potravu. Díky voleti může pták pozřít mnohem víc, než by se mu vešlo do žaludku. Potravu ve voleti částečně rozmělňují sliny, ale žlázy vylučující trávicí šťávy zde nejsou, a k trávení proto ještě nedochází. Mnozí ptáci potravu ve voleti přenášejí na značné vzdálenosti a vyvrhují ji svým mláďatům. Když je potravy hodně, někdy si vole naplní tak, že nemůžou ani vzlétnout. Někteří ptáci si zase nacpou vole a pak ještě i celý jícen, a co se nevejde, například rybí ocas, jim ještě kouká ze zobáku ven.

Aby mohl jakýkoli živočich létat, musí mít sílu a přitom nesmí mnoho vážit. Mnohé ptačí kosti jsou duté a uvnitř vyztužené "trámky". Mohutné hrudní svaly táhnou křídlo směrem dolů; menší svaly křídlem pohybují vzhůru. K létání je přizpůsobené i peří. Na konci křídel jsou ruční letky, které letu dodávají sílu i směr. Ostatní pera spíš udržují ptáka ve vzduchu.

jestřáb

Každý pták není pánem vzduchu, protože někteří dlouhým vývojem schopnost letu ztratili. Ani jeden druh tučňáka nedokáže létat, ale nelétaví jsou i někteří příslušníci skupin ptáků létajících - například kormoránů a papoušků. Nelétaví ptáci obvykle žijí na ostrovech, kde kdysi vůbec nebyli predátoři; dnes jim ale život komplikují psi, promyky, kočky a další dovezené šelmy. Nelétají ani největší ptáci - pštrosi a emuové. Ti sice nemůžou před nepřáteli uniknout letem, zato jsou ale bleskurychlými běžci a dovedou se bránit kopanci mohutných nohou.

pštros

Pěvci jsou obvykle menších rozměrů, i když výjimky existují. A také ne každý pěvec je báječným zpěvákem. Čtyřem tisícům druhů pěvců - to je téměř polovina všech ptačích druhů světa - je společné cosi méně zřejmého, a sice schopnost jejich nohy pevně sevřít větev. Noha pěvce dokáže pevně sevřít větvičku, stvol rákosu (a také telefonní vedení) - prsty se automaticky sevřou v okamžiku, kdy pták dosedne.

chování a jídelníček ptáků

výr velký

Z hlediska tahu ptáků rozeznáváme tři skupiny:

ptáci stálí,

přelétaví

a tažní.


Chování ptáků je z velké části řízeno instinkty, tj. vrozenými reakcemi na určité podněty. Nápadné chování ptáků při vytváření párů se nazývá tok;tokání. Typickým ptačím hnízdním parazitem u nás je kukačka.

kukačka

Ptáci, kteří se živí mršinami, se nazývají rozkladači;dekompozitoři a patří mezi ně supi a kondoři. Zvláštní skupinu býložravých ptáků tvoří ptáci, kteří se živí pylem a nektarem květů. Nejznámější jsou kolibříci.

kolibřík

Někteří ptáci nestaví hnízdo, ale kladou vejce na zem nebo hnízdí v cizích hnízdech. Nejvíce druhů ptáků se živí hmyzem. Krmivá mláďata jsou po vylíhnutí holá a často slepá a jsou odkázána na péči rodičů. Z našich tažných ptáků u nás nejkratší dobu stráví rorýs obecný. Mezi plodožravé ptáky patří různé druhy papoušků a některé druhy holubů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jde to

(Evana, 31. 12. 2012 17:32)

Ahoj,
mě se to líbi...

Re: Jde to

(Re: LoL, 22. 10. 2018 21:08)

Ani ne

vcx

(petr, 4. 11. 2014 17:32)

d cx

Který pták nemá vole

(Lucka, 20. 4. 2014 8:11)

Chtěla bych se zeptat jestli neví někdo,který pták nemá vole,potřebuji to ke zkouškám.Díky

je to na nic ani to nectete

(hovno, 18. 2. 2013 16:00)

logomova

(sara, 4. 2. 2013 18:21)

hele fakt super ale hledam neletave ptaky ne jídelníček

divný

(bjhbj, 31. 12. 2012 17:35)

ahoj,
meě by se to líbylo kdybi to nebylo odněkoho zopírovaný...

fakt super

(david, 3. 4. 2012 17:23)

sedtgvcdsvtgcszhgzbgfvihzebhvgbzefbhzdvzuhhser

ujde to

(bára, 23. 11. 2010 18:23)

celkem dobrý..

nuda

(jakub, 3. 10. 2010 16:28)

moc mi to nepomáhá ja a muj kamoš se u tohodle nudíme a je tu malej výběr ptáku

diky

(oooooo, 23. 3. 2010 18:25)

diky

peří

(týna, 28. 2. 2010 14:35)

k čemu slouží peří ptáků?
ptaci

(tom, 1. 2. 2010 15:57)

nejsou tam fotky takze blbi

hihihihihih

(Adéla Stejskalová, 22. 12. 2009 18:51)

hele je mi jedno ze je to opsany ale aspon ma snahu co mate vy hovno a buzerujete ze se nestydite !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nic neumite a me tohle pomohlo

pohoda

(Adéla Stejskalová, 22. 12. 2009 18:49)

Ján myslím,že je to tu fain me o stací a kdbys chtel tak mi napis na email adelastejskalova@seznam.cz budu moc rada díííííííííííííík

je to na prd!!

(inteligentka, 25. 11. 2009 15:52)

prosim tě ten tvuj blog je na prd!!!! tady nic nemaš a skopirovalsto z googlu!! tak nemachruj a kdyby si mě chtěl nadavat takse menuju Růžena Černá a učim na zakladce.

fffffffuuuuuuuujjjjjjj

(velkej vul, 3. 11. 2009 21:00)

tak to co jsem tam videl bylo hezky ale na hovno samy krizky a bili vokna tak co s tim bude co chce to instalatera

jjjoooo

(lukyno, 3. 11. 2009 20:58)

neni nic videt tak co s tim

kos

(jitka, 10. 5. 2009 8:41)

to je debilotina

____________-

(.. ... -----------------, 14. 3. 2009 13:13)

ty jsi magor